Annie Awards Nominees (2014)

The Annie Awards also known as the Animated Awards recently announced all of the nominees which includes a whopping eight films in its Best Animated Feature category. The Los Angeles branch of the International Animated Film Association, which runs the show, seems to prioritize quantity and excitement over self-serious rule-making. The Annie Awards will be announced January 31,2015. They normally have a live link to their website, for those that can’t make the event.
cdn.indiewire

The biggest hit yesterday morning was The Boxtrolls, with a grand total of 13 nominations. Almost as much love was given to How to Train Your Dragon 2, which was mentioned ten times. Even Cyndi Lauper made the list, nominated for a direct-to-DVD baseball drama to which she lent her voice. Yet while that film might be a bit hard to find, some of the shorts that made the roster are already online.

Eight films are nominated for Best Animated Short Subject, of which five have also been shortlisted for the Academy Award. What that means, essentially, is that we likely have to wait until the ShortsHD release after the Oscar nominations to see them. That they’ll be released on the big screen makes it worth the wait, of course. In the meantime, one of the eight is already on Vimeo.

Best Animated Feature
Big Hero 6
Walt Disney Animation Studios

Cheatin’
Plymptoons Studio

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation

Song of the Sea
GKIDS/Cartoon Saloon

The Book of Life
Reel FX

The Boxtrolls
Focus Features/Laika

The LEGO Movie
Warner Bros. Pictures

The Tale of The Princess Kaguya
GKIDS/Studio Ghibli

Best Animated Special Production
Cosmos: A Spacetime Odyssey
Voyager Pictures LLC

Dawn of the Dragon Racers
DreamWorks Animation

How Murray Saved Christmas
Universal Television

Polariffic
Bent Image Lab

Toy Story That Time Forgot
Pixar Animation Studios

Best Animated Short Subject
Coda
62 George Street

Duet
Glen Keane Productions

Feast
Walt Disney Animation Studios

Inside Homer – The Simpsons Couch Gag (Episode #549)
Acme Filmworks

Me and My Moulton
National Film Board of Canada

Silent
Creative Artists Agency

The Dam Keeper
Tonko House LLC

The Raven
Moonbot Studios

Best Animated Television/Broadcast Commercial
Citizen M: “Swan Song”
Stoopid Buddy Stoodios

Flight of the Stories
Aardman Animations

LEGO Batman 3: Beyond Gotham
Plastic Wax

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children
Doc McStuffins
Disney Channel / Disney XD

Peter Rabbit
Nickelodeon Animation Studio

Tumble Leaf
Amazon Studios

Wallykazam!
Nickelodeon Animation Studio

Zack & Quack
Zodiak Kids

Best Animated Television/Broadcast Production For a Children’s Audience
Adventure Time
Cartoon Network

Gravity Falls
Disney Television Animation

Legend of Korra
Nickelodeon Animation Studio

Over The Garden Wall
Cartoon Network

Wander Over Yonder
Disney Television Animation

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
Archer
FX Networks

Back To Backspace
Cartoon Network Studios

Bob’s Burgers
Bento Box Entertainment

Rick and Morty
Starburns Industries, Inc.

Mike Tyson Mysteries
Warner Bros. Animation

Regular Show
Cartoon Network Studios

The Simpsons
The Simpsons

Best Video Game
Forza Horizon 2
Microsoft – Turn 10 Studios

Valiant Hearts: The Great War
Ubisoft

Child of Light
Ubisoft

Best Student Film
After School
Junyi Xiao

Dead Over Heels
Jose Matheu

El Coyote
Javier Barboza

Frog’s Legs
Katie Tamboer

My Big Brother
Jason Rayner

Tiny Nomad
Toniko Pantoja

ACHIEVEMENT CATEGORIES

Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Production
Big Hero 6
Walt Disney Animation Studios
Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer

Mr. Peabody & Sherman
DreamWorks Animation
Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen

Penguins of Madagascar
DreamWorks Animation
Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal

The Book of Life
Reel FX
Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida

The LEGO Movie
Warner Bros. Pictures
Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot

Outstanding Achievement for Animated Effects in a Live Action Production
Edge of Tomorrow
Sony Pictures Imageworks
Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist

Noah
Industrial Light & Magic
Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro

The Amazing Spider-Man 2
Sony Pictures Imageworks
Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo

The Hobbit: The Desolation of Smaug
Weta Digital
Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond

Transformers: Age of Extinction
Industrial Light & Magic
Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen

X-Men: Days of Future Past
Digital Domain
Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production
Toy Story That Time Forgot
Pixar Animation Studios
Don Crum

Toy Story That Time Forgot
Pixar Animation Studios
Carlo Vogele

Toy Story That Time Forgot
Pixar Animation Studios
Ken Kim

Tumble Leaf
Amazon Studios
Michael Granberry

Tumble Leaf
Amazon Studios
Teresa Drilling

Wander Over Yonder
Disney Television Animation
Justin Nichols

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production
How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
Fabio Lignini

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
Steven “Shaggy” Hornby

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
Thomas Grummt

Penguins of Madagascar
DreamWorks Animation
Ravi Kamble

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Travis Knight

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Malcolm Lamont

The Boxtrolls
Focus Features
Jason Stalman

Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production

Dawn of the Planet of the Apes
Weta Digital
Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic

Guardians of the Galaxy
Framestore
Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby

The Hobbit: The Desolation of Smaug
Weta Digital
Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston

Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game
Assassin’s Creed Unity
Ubisoft
Mike Mennillo

Don’t Starve: Console Edition
Klei Entertainment Inc.

Child Of Light
Ubisoft
Alex Drouin

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production
Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Andy Suriano

Wander Over Yonder
Disney Television Animation
Benjamin Balistreri

Welcome to the Wayne
Nickelodeon Animation Studio
Zac Gorman

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production
Big Hero 6
Walt Disney Animation Studios
Shiyoon Kim, Jin Kim

Mr. Peabody & Sherman
DreamWorks Animation
Timothy Lamb, Joe Moshier

Penguins of Madagascar
DreamWorks Animation
Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa

Rio 2
Blue Sky Studios
Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli

Song of the Sea
GKIDS/Cartoon Saloon
Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo

The Book of Life
Reel FX
Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Mike Smith

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production
Adventure Time
Cartoon Network
Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi

Archer
FX Networks
Bryan Fordney

Bob’s Burgers
Bento Box Entertainment
Jennifer Coyle & Bernard Derriman

Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Aaron Springer

Gravity Falls
Disney Television Animation
Rob Renzetti

Over The Garden Wall
Cartoon Network
Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter

The Simpsons
The Simpsons
Matthew Nastuk

Wander Over Yonder
Disney Television Animation
David Thomas

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production
Big Hero 6
Walt Disney Animation Studios
Don Hall & Chris Williams

Cheatin’
Plymptoons Studio
Bill Plympton

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
Dean DeBlois

Song of the Sea
GKIDS/Cartoon Saloon
Tomm Moore

The Book of Life
Reel FX
Jorge R. Gutierrez

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Anthony Stacchi & Graham Annable

The LEGO Movie
Warner Bros. Pictures
Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director

The Tale of The Princess Kaguya
GKIDS/Studio Ghibli
Isao Takahata

Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Christopher Willis

Dora and Friends: Into the City!
Nickelodeon Animation Studio
Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford

Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu
Jam
Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman

Marvel’s Avengers Assemble
Dynamic Music Partners
Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion

Tumble Leaf
Amazon Studios
Nathan Barr & Lisbeth Scott

Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production
Cheatin’
Plymptoons Studio
Nicole Renaud, Composer

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
John Powell, Jónsi

Mr. Peabody & Sherman
DreamWorks Animation
Danny Elfman

Song of the Sea
GKIDS/Cartoon Saloon
Bruno Coulais & Kila

The Tale of The Princess Kaguya
GKIDS/Studio Ghibli
Joe Hisaishi

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production
Cosmos: A Spacetime Odyssey
Voyager Pictures LLC
Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou

Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Joseph Holt

Mickey Shorts
Disney
Narina Sokolova

The Powerpuff Girls
Cartoon Network
Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka

Turbo FAST
DreamWorks Animation
Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar

Wander Over Yonder
Disney Television Animation
Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio

Zack & Quack
Zodiak Kids
Erez Gavish

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production
Mr. Peabody & Sherman
DreamWorks Animation
David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland

Song of the Sea
GKIDS/Cartoon Saloon
Adrien Merigeau

The Book of Life
Reel FX
Simon Varela & Paul Sullivan

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall

The LEGO Movie
Warner Bros. Pictures
Grant Freckelton

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production
Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Heiko Drengenberg

Gravity Falls
Disney Television Animation
Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld

Legend of Korra
Nickelodeon Animation Studio
Joaquim Dos Santos

Star Wars Rebels
Disney Channel / Disney XD
Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace

The Simpsons
Film Roman
Brad Ableson, Matthew Faughnan & Stephen Reis

Toy Story That Time Forgot
Pixar Animation Studios
Louise Smythe

Wander Over Yonder
Disney Television Animation
Mark Ackland

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production
Big Hero 6
Walt Disney Animation Studios
Marc E. Smith

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
Truong “Tron” Son Mai

Planes: Fire & Rescue
Disneytoon Studios
Piero Peluso

Rio 2
Blue Sky Studios
John Hurst

Rio 2
Blue Sky Studios
Rodrigo Castro

The Boxtrolls
Focus Features
Julian Nariño

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Emanuela Cozzi

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production
Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma

Fairly Oddparents
Nickelodeon Animation Studio
Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker

Robot Chicken
Stoopid Buddy Stoodios
Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production

Henry & Me
Reveal Animation Studios
Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi

Rio 2
Blue Sky Studios
Andy Garcia as the voice of Eduardo

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Dee Bradley Baker as the voice of Fish

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Darrick Bachman

The Powerpuff Girls
Cartoon Network
Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata

The Simpsons
20th Century Fox
Rob LaZebnik

The Simpsons
20th Century Fox
Tim Long

Toy Story That Time Forgot
Pixar Animation Studios
Steve Purcell

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production
Big Hero 6
Walt Disney Animation Studios
Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
Dean DeBlois

Song of the Sea
GKIDS/Cartoon Saloon
Will Collins

The Boxtrolls
Focus Features/Laika
Irena Brignull & Adam Pava

The Lego Movie
Warner Bros. Pictures
Phil Lord & Christopher Miller

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production
Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Illya Owens

Dragons: Defenders of Berk
DreamWorks Animation Television
Ernesto Matamoros

Family Guy
Super 78
Mike Elias

Toy Story That Time Forgot
Pixar Animation Studios
David Suther, Bradley Furnish & David Condolora

Turbo FAST
DreamWorks Animation
Todd Raleigh & Doug Vito

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production
Big Hero 6
Walt Disney Animation Studios
Tim Mertens

How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation
John K. Carr

Planes: Fire & Rescue
Disneytoon Studios
Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway

Song of the Sea
GKIDS/Cartoon Saloon
Darragh Byrne

The LEGO Movie
Warner Bros. Pictures
David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O’Brien-Brown

 

2 thoughts on “Annie Awards Nominees (2014)

Leave a Reply